Genel Satış Stratejileri

Satış Sonrası Hizmet ve Sürdürülebilir İlişki

satış sonrası hizmet ve sürdürülebilirlik

Satış; bir ürünün, hizmetin, fikrin ya da faydanın, en uygun yerde, en uygun zamanda, en uygun kişiye, en uygun yöntemle, taraflar adına uygun bir bedel karşılığında el değiştirmesi faaliyetidir.

İyi bir satışın temel noktaları;
Yeni bir ürünü veya hizmeti iyi sunmak,
Rakibin yerine sizin ürün ve hizmetinizi kabul ettirmek,
Mevcut müşteriyi daha fazla almaya ikna etmek,
Müşteri memnuniyetini dolayısıyla müşteri sadakatini sağlayabilmek.
Satış Sonrası Hizmet Nedir ?

Satış sonrası hizmet, bir ürünü satın alanla, ürünü pazarlayan firma arasındaki ilişkinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla yapılan çalışmaların tümüdür.

UNUTMAYIN!

Önemli olan İlişki Yönetimidir. Müşteriler ile ne kadar iyi ilişki kurabilirseniz, satış yapma olasılığınız ve satış sonrasında sürdürülebilir satış faaliyetleriniz o kadar iyi ve kuvvetli olacaktır. Sürdürülebilir ilişki yönetimi günümüz dünyasında Satış ve Pazarlama’nın olmazsa olmazları arasında kabul edilmektedir.

Satış sonrası hizmetler sadece müşteri gözünde ürün veya hizmetin tercih edilmesi konusunda bir rekabet avantajı fonksiyonu olarak işlev göstermiyor ayrıca şirketler için kar fonksiyonu olarak da işlev sağlıyor.

Satış Sonrası Hizmetin Avantajları,

AMR Research’ün yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan sonuçlar hiçde göz ardı edilemeyecek boyutta, bu araştırma şunu gösteriyor ki işletmeler satış sonrası hizmetlerden ortalama olarak gelirlerinin %24’ ünü elde ederken, brüt kârlarının yüzde 45’ini bu alandan sağlıyorlar.

Aberdeen Group’un yaptığı araştırma ise; ABD’li şirketler, satış sonrasında ortaya çıkan hizmetlerden müthiş gelir elde ediyor. Yani Amerikalı tüketiciler, sahip oldukları ürün ve hizmetlerden yararlanmaya devam etmek için yılda 1 trilyon dolara yakın harcama yapıyorlar. Bu muazzam rakamların bize anlattığı şu, iyi satış yap, iyi ilişki kur ve ne olursa olsun satış sonrası hizmetin mükemmel olsun…

Dolayısı ile değişen pazarda yerimizi almak ve bu pazarda bende varım diyebilmek için öncelikle sürdürülebilir ilişki yönetimi konusunda kendimizi/şirketimizi çok çok iyi geliştirmek zorundayız.

Peki Sürdürülebilir İlişki Yönetimi konusunda ne yapmalıyız ?

Müşteriler, satın aldıkları ürünü sorunsuz kullanmak isterler. Ürün ile ilgili ortaya çıkabilecek tüm soru ve/veya sorunlara cevap verebilecek durumda olmamız gerekir.
Müşteri şikayetleri olduğunda, en kısa sürede, hiç değilse şikayetlerini aktarabilecekleri bir ilgili bulabilmelerini sağlamamız gerekir.
Rakiplerin uygulamadığı yöntemleri içeren stratejilere yönelmek ve kolaylıkla taklit edilemeyecek yetkinlikler geliştirmek gerekir. Müşterilere memnuniyetini en üst seviyede tutmamız gerekir.
Rakiplere karşı üstünlük sağlamak ve farkedilebilir farklılıklar yaratmak için uygulanacak strateji firmanın kaynaklarıyla, çevresel koşullarıyla ve temel hedefleriyle uyumlu olması gerekir. Bu noktada lojistik, merkez konumlanması, müşteri hizmetleri konumlanmalarının erişilebilir ve bulunabilirliğinin açık ve doğru alanlarda olması gerekir.

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

1 Yorum

Yorum Yaz