Genel Makaleler

Satış Hikayeleri 1 (Satış İçten gelen bir dürtüdür)

Yazar: Ümit ÜNKER
Satmak, kişinin içinden gelen dürtüsel bir davranıştır. Kimse zorla satışçı olamaz ancak maalesef ülkemizde satış mesleğinde yer alan bir çok kişi bu işi bir zorunluluk olarak yapıyor çünkü geçmiş de, şuan ve gelecek de dahi her zaman satış alanında ‘’Satış Uzmanları’’ aranıyor olacak. Dünya hangi fütüristtik yapıya ulaşırsa ulaşsın, bir şeyler satmak ve/veya satın alma kavramları asla değişmeyecek sadece yapısal olarak değişiklikler gösterebilir. Gelecek bilimcilerinin de belirttiği gibi ‘’Gelecek Meslekleri’’ içinde ‘’Satış’’ her zaman üst sıralarda yerini korumaktadır.
 
Havaalanında karşılaştığım küçük bir olayı aktarmak istiyorum. Dünyanın en büyük fastfood zincirlerinden birinde ben de diğer uçağının biniş saatini bekleyenler gibi bir şeyler atıştırmak için hızlı yemek sırasına girdim. O sırada kasada bizlere hizmet veren kişilerin, ekstra seçim ister misiniz? 1 TL fark ile büyük boy ister misiniz? gibi ‘’upsell ya da crossell’’ satış adımlarına maruz kalırız. Burada amaç sizlere daha fazla ücret ödettirmek ve cebinizden 1 TL daha olsa daha fazla para almak ancak kimse bunun böyle olduğunu düşünmez o an çok cazip bir fırsat olarak görür ve kabul eder, yalnız durup dururken neden daha fazla ödeme ile bir şey satın aldığını düşünmez. Bu noktada kasada bulunan görevli arkadaşlar her gelene bir zorunluluk olduğu için bu teklifleri yapar. Bunu içselleştiremeyen ve/veya ekstra gelirin kendisine bir ekstra katkısının olmadığını bilen ya da düşünen kişiler asıl ana fırsatları göremez ve satış tekliflerinde bunu yap(a)mazlar. İşte tam da bu sırada, yine yemek sırasında olan Diyarbakır yolcusu bir genç cebindeki bileti çıkararak uçuşu ile ilgili bilgi sordu. O sırada masaları ve etrafı temizleyen (İsmi Bülent) arkadaş hemen yardımcı olmak istedi ve uçak saatinin geldiğini çok acele etmesi gerektiğini söyledi. Bir telaş ile yolcu ‘’Siparişimi iptal eder misiniz lütfen’’ dedi. Kasada ki arkadaş hemen iptal işlemlerini başlatıyordu ki o sırada temizlik görevlisi hemen müdahale etti ‘’İptale gerek yok, paket yapsın yersin hem senin uçakta yemek de vermiyorlar ne gerek var yahu’’ dedi. Bunun üzerine yolcu 2 dakika kadar daha bekledi, paketini aldı ve gitti.
 
Satış, kişinin içinden gelen davranışsal bir dürtüdür. Satmak yalnızca alıcının ayağına geldiği ve kendi talep ettiği bir şeyi ona sunmak değil, gerçek fırsatları görmek ve kaçırmamaktır.
 
Sabiha Gökçen Havalimanında ki BK markasının çalışanı bu arkadaş diğer kasa görevlileri arkadaşlardan daha az ve daha zorlu imkanlara sahipken işine olan bağlılığı ve titizliği ile herkese bir ders niteliğinde. Ülkemizde düzgün konuşan ve ağzı laf yapanların iyi satışçı olduğu düşünülür ve bu yapar denerek işe alınır aslında çok konuşan değil, çok dinleyen iyi satışçıdır. Çünkü ancak dinlerseniz, anlarsınız… Ve satış içten gelen bir şeydir, içinizde bu dürtü yoksa lütfen hemen bu işi bırakın ya da asla başlamayın yoksa dünyanın en keyifli ve kolay işi size dünyanın en zor ve en keyifsiz işi olarak gelir.
 
Sabiha Gökçen Havalimanına yolunuz düşerse mutlaka BK’ya uğrayıp Bülent’e selam verin. Size hemen ‘’aç mısınız diye soracak’’, değilseniz ‘’kahveye ne dersiniz?’’ diyecek…
 
 
Satış Hikayeleri…
 
www.umitunker.com

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER - Profesyonel Eğitmen & Danışman

Yeni Yüzyıl Üniversitesi ”İletişim Yönetimi Yüksek Lisansı” programında akademik öğrenimini tamamlamıştır. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi ”Girişimcilik Yüksek Lisansı” programında da özel öğrencidir. Ümit ÜNKER Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak devam ettirmiştir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

”4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap” kitaplarının yazarıdır. Satış alanında ilk olan ''4 Adımda Satış’’ sesli kitabını yayınlamıştır ve binlerce telefonda sesli kitap uygulaması kullanılmaktadır. Teknolojiyi üst seviyede kullanan Ümit ÜNKER aynı zamanda birden fazla e-kitap yayınlamış 100.000 ‘den fazla okuma almıştır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Yayınladığı Akademik Makaleleri: (www.umitunker.com)

Kurumsal İletişimde Etik
Marka ve İmaj Tasarımı – Yeni Marka Yaratma Stratejileri
Sokak ve Cadde İsimlerinin Toplumsal Bellek Açısından İncelenmesi
Kültürlerarası İletişim ve Gösterge Bilim – Avrupa ve Amerika’da var olan Türkiye ve Türk Kültürü Oluşmasında Kitle İletişim Araçlarının Rolü
İkna Edici İletişim ve İknanın Psikolojisi
Siyasal İletişim Açısından Beden Dili Kullanımının Önemi
E-İş, E-Devlet, E-Etik Kitap incelemesi
Fuse Tea - Reklam Analizi
Biyopolitika Kitap İncelemesi

Kurucu Ortak olduğu SATMEP Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.‘de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.
Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. Şirketiyle Ulusal ve Uluslararası kurumsal firmalara danışmanlık yapmakta ve eğitimler vermektedir.

Turkcell Akademi Eğitmeni ve Turkcell İş Ortağıdır.

Türk Kızılayı, İstanbul Şube Başkanlığı Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesidir.

Resmi İnternet Televizyonu Ümit ÜNKER TV ‘nin kurucusudur ve Youtube İş Ortağıdır.

Hürriyet Yazar Kafe Yazarı ve Satış Stratejileri alanında Google Authorship yazarıdır.

Uzman TV, Mynet Vidobu, Youtube, Cevap TV gibi platformlarda 40 farklı konuda Satış eğitimleri vermiştir. Verdiği eğitimler 350.000 ‘den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Türkiye’nin ilk ve tek elindeki malzemeye göre kişiselleştirilebilir yapay zekaya sahip tarif arama sistemi olan, sosyal yemek platformu Yemek Guru ‘nun kurucusu ve Turkcell İş ortağı‘dır. Turkcell Yemek Guru servisi ile 2.4 Milyon üyesi bulunan ve 4 Milyondan fazla tarif sorgulaması yapılan yepyeni bir servisin kurucusudur.

Eğitim, Danışmanlık ve Organizasyon Hizmetleri alanında Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir. Tablet Seminerler bünyesinde Uzman olarak Eğitimler, Seminerler vermektedir. SATIŞ – SALES Networking grubunun kurucusudur ve Networker’dır. İş ağı yaratma ve kişisel bağlantılar konusunda uzmandır.

TV 8 ”OYUN” isimli Oyunculuk programında 3. Haftanın Oyunculuk 1. cisi olmuştur.

15 yıl Tiyatro sanatıyla yakından ilgilenen Ümit ÜNKER, bu alanda Oyunculuk, Sahne Tasarımcılığı ve Yönetmenlik denemelerinde de bulunmuştur. En iyi yönetmen, En iyi Aktör ve En iyi Dekor tasarımı ödüllerine sahiptir.

2 Yorum

  • O kadar kitap okudum, o kadar siteyi inceledim. Bu kadar akıcı ve zevkle okuduğum bir yazı dizisine sahip bir siteye denk gelmedim.Bu sayfadaki yazılar yazı değil. Adeta oluşturulurken bile alınan zevkin cümlelere yansımasını okurken size yansıtıyor.En enteresan tarafı, siteden çıkmak istemiyorsunuz.İşini bu titizlikle yapan insanların olması ne mutlu.

Yorum Yaz