Etkinlik Genel

Reklam Yaparken Reklam Yorumcusuna Dikkat Edin!

Reklam ”insanları gönüllü olarak belli bir davranışta bulunmaya ikna etmek, belirli bir düşünceye yöneltmek, dikkatlerini bir ürüne hizmete, fikir ve kuruluşa çekmeye çalışmak, onunla ilgili bilgi vermek, ona ilişkin görüş ve tutumlarını değiştirmelerini veya belirli bir görüşü ya da tutumu benimsemelerini sağlamak amacıyla oluşturulan; iletişim araçlarından yer ya da süre satın almak yoluyla sergilenen ya da başka biçimlerde çoğaltılıp dağıtılan ve bir ücret karşılığı oluşturulduğu belli olan (diğer bir deyimle parasal destek sağlayan kişi ya da kuruluşların kimliği açık olan) duyuru”dur.Kaynak Vikipedi

İnsanlar ürün ya da hizmetlerini alıcı kişiye ulaştırmak için doğrudan veya dolaylı Reklam yaparlar. Eski zamanlarda biz buna Ağızdan Ağaza Pazarlama da diyorduk halen de geçerliliği olan bir kavramdır.

Olumlu bir Reklamın insanlar üzerinde Satın alma dürtülerini tetikleyen en etkili tetikleyiciler olduğunu hepimiz biliriz, ancak olumlu ve doğru Reklam kadar olumsuz ve yanlış mesajlarla dolu Reklamlar da yok değil. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir kişi bir ürün ya da hizmetten memnun kaldığında çevresindeki en az 5 kişiyi etkiliyor ve olumlu hissini paylaşıyor bu harika bir yayılım ancak dahası var insanlar memnun kalmadıkları bir ürün ya da hizmet sonucunda çevresindeki 20 kişiyi olumsuz etkiliyor ve sonucunda da başkalarınında o ürün ya da hizmeti almamalarını sağlıyorlar. Yani memnuniyetsizlik memnun kalmanın tam 4 katı kadar hızlı yayılıma sahip. Bu nedenle Reklamın verdiği mesaj kadar verilen hizmetin/ürünün de paralelinde doğru ve kaliteli olması son derece önemli.

Bu nedenle Reklam Yorumcusu  sitesi insanların son kullanıcı olarak ilgili Reklamdan ne anladıklarını anlık yazabildikleri harika bir platform. Siteye üye olarak Reklamlar hakkında profesyonel yorumcuların keyifli ve bir o kadarda dikkat çekici yorumlarını okuyabilir, yorumlarına dilerseniz sizler de yorum yapabilirsiniz.

Reklam-Yorumcusu

Reklam Yorumcusundan bir Örnek verelim,

Messi vs. Kobe !

THY yine yapmış yapacağını!

Dünyanın en çok sevilen 2 ünlü sporcusunu reklamlarında kullanan THY, birincisinin çok olumlu dönüşler alması üzerine son reklamında da Kobe ve Messi’ yi oynatarak bizi ekrana kilitlemeyi başardı

Ne reklam ama? Konsept güzel, oyuncular güzel, gidilen şehirler güzel..Fakat, THY reklamı olduğunu bilmesek sanırsın Lenovo ve Samsung işbirliği…Hele Samsung’ un telefonu… Arkadaş ne telefon ya! Su altında bile ön kamerası müthiş.. Sanırsın profesyonel su altı kamerası…Bu arada Kobe’ nin gözleri mi bozuk? Messi Los Angelas’ ta kırmızı halıda –tamam kırmızı halı gözükmüyor ama gıcır gıcır araba, flaşlar, jilet gibi takım elbise olsa olsa kırmızı halı da olur diyoruz… Neyse kırmızı halıda çektirdiği fotoğrafa bakarken Kobe’ nin telefonu uzaklaştırması acaba gözlerinde bir problem mi var imajını çizmiş…

Kobe’ yi Çin’ den sonra Atatürk Hava Limanı’ndaki özel yolcu salonunda sonra da Güney Afrika’ da görüyoruz. Acaba aktarma yaparken o salonda mı dinlenmiş diye düşünüyoruz ama THY’ den, Çin-Güney Afrika uçuşuna baktığımızda aktarma göremiyoruz. Neyse belki başka ülkeye gitmiştir reklamda gösterilmemiştir.

Reklam, İstanbul’ da Sultanahmet Camiinin önünde son buluyor.. Ne son ama.. Her ne kadar Kobe’nin Messi’nin fotoğrafını trollerken verdiği poz bazılarımız tarafından kınanacak olsa da reklam keyifli hakkını yemeyelim…

Reklam, THY’nin küresel hava ulaşımındaki etkinliğine vurgu yapıp, ‘Widen Your World’ (Dünya daha büyük keşfet) mesajı veriyor vermesine de bir İstanbul-Çin uçuşu 2.523 TRY’ den başlıyor arkadaş!!!

Reklam Yorumcusu sitesine bir göz atın derim…

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

1 Yorum

Yorum Yaz