Genel Satış Stratejileri

İYİ SATICI OLMANIN ALTIN KURALI & FİRMALAR İÇİN SATIŞ ARTTIRMANIN YOLLARI

Satış nedir? diye sorulduğunda eminim ki bir çok kişi satışın ne olduğunu ya da ne olmadığını bir şekilde tanımlayabilir. Çünkü satış tamamıyla insanla ilgilidir, insan ihtiyaçlarına ve ihtiyaç dışı yönelimlere doğru geliştirilen bir ikna süreci bir empatidir.

İyi bir satıcı nasıl olmalıdır? Bu soru hep sorulur, maddeler halinde şöyle ya da böyle olmalıdır denir ancak bir tek kelime ile açıklamak gerekirse iyi bir satışçı, Kendini tanıyan ve kendini satabilen biridir. Kendinizi satamazsanız, hiçbir şey satamazsınız… Burada bahsedilen ‘’kendini satmak’’ kavramı, dış görünüşünüz, ses tonunuz, diksiyonunuz, doğru ve anlaşılır artikülasyonunuz ( Artikülasyon: En yalın haliyle harflerin ağızdan tam ve doğru olarak çıkartılmasıdır.) ve bilgiyi aktarma kabiliyetinizdir.

Dünyada tekniklerini daha iyi öğrenmek için ve daha fazla satış yapabilmek için eğitimine en fazla ücret ödenen hatta şirketlerin en fazla bütçe ayırdıkları alan satıştır. Ancak, asıl mesele nasıl daha fazla satarım? değil, insanlar niçin satın alırlar? Sorusunun cevabını aramaktır.

‘’Satış bilmeyenler için bir ticaret, profesyoneller için bir bilimdir.’’ diye çok bilinen bir söz vardır. Profesyonel satıcılar daha fazla satmak ile ilgili strateji geliştirmeden insanların davranışlarını, hangi tip müşterinin hangi tip satın alma davranışı geliştirdiğini ve bu tipteki insanlara nasıl davranılması gerektiği ile ilgilenirler. Böylelikle bir satın alma sürecinin nasıl ilerletilmesi gerektiğini bilir ve bunu yönetirler. Her zaman ihtiyacı karşılamak sadece o an müşteriyi memnun etmek maalesef yeterli gelmez, satış sürdürülebilir olduğu zaman sizi başarıya ulaştırır.

Birçok firma bu süreçleri incelemez ve satış ekiplerini ürün ve/veya hizmetlerinin üst yönetimin belirlediği hedefleri tutturmaları için koştururlar. Ancak belirli bir dönem için bu sıkı denetim mekanizmasıyla hedefler gerçekleşse de organizasyonda motivasyon kaybı başlar ve sürdürülebilir başarı yakalanamaz.

Peki, ne yapmak gerekir?

Müşterilerinizi iyi tanımanız, onların satın alma davranışlarını iyi analiz etmeniz ve her müşterinize özel kişiselleştirilmiş bir satış modeli yaratmanız gerekir. Bunu yapmak düşündüğünüz kadar zor değil, test etmek için dilerseniz önce küçük bir satış yapın, bu büyük bir satışla aynı olacaktır merak etmeyin. ‘’Bunun bedenini değiştirebilir misiniz?’’ sorusu aslında ‘’Yapabilir misiniz?’’ sorusudur ve bu bir satın alma sinyalidir. Bu soruyu soran bir müşteriye ‘’Evet’’ ya da ‘’Hayır’’ diyerek cevap vermeyin, zaten bu satış için bir cevap değildir. Doğru cevap ‘’Yapabilirsem, satın alır mısınız?’’ tarzında olmalıdır. Bu önemli bir cevaptır, eğer sadece ‘’Evet’’diye yanıtlarsanız hala sipariş istemek zorunda olduğunuzu gösterirsiniz. Müşterinin satın alma sürecinde olduğu ve bu süreçte yapması gereken şeyler olduğu algısını yaratırsınız. Burada müşterinin bir isteği var ve bu istek bir satın alma sinyali dolayısı ile ‘’Size en uygun bedeni getirirsem, yarın mı yoksa bir sonraki gün mü teslim edilmesini istersiniz?’’ cevabı bir sipariş elde etme cevabıdır. Böylelikle müşterinin isteği yerine getirilmesi ile satın alma sürecinin sonuçlanıp sonuçlanmayacağını sormuş olursunuz. Burada alacağınız olumlu cevap ile satışınızı başarı ile kapatabilirsiniz.

Unutmayın! Satış psikolojik ve sosyal bir bilimdir. Yapabilirsem… Yapar mısınız? Sorusu satış kapamanın en iyi yollarından biridir.

 

 

Yazar hakkında

Ümit ÜNKER

Ümit ÜNKER, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ''İletişim Yönetimi'' Yüksek Lisansı programında akademik öğrenimine devam etmektedir ayrıca Özyeğin Üniversitesi ''Girişimcilik'' Yüksek Lisansı programında da özel öğrencidir ve Girişim Fabrikası Mezunudur. Profesyonel kariyerini Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak sürdürmüştür. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazanmıştır. B2C & B2B alanlarında Uzman ve Yönetim kadrosunda yer alan Ümit ÜNKER Satış, Satış Yönetimi, Alternatif Satış Kanallarının oluşturulması ve Ekip yönetimi alanında projeler yönetmiştir.

''4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları ve Dönme Dolap'' kitaplarının yazarıdır.

Doğa Koleji Öğrencileri tarafından İş Dünyası ve Girişimcilik alanında ”Yılın En İyi Eğitmeni” ödülünü almıştır.

Kurucusu olduğu TEDİ Eğitim & Danışmanlık Firmasıyla Kurumsal firmalara Koç’luk yapmakta ve eğitimler vermektedir.

YemekGuru.com'un Kurucusu ve Genel Müdürü'dür ve Turkcell İş Ortağıdır.

Uzman TV ‘de ”İyi bir Satışcı olma Rehberi ve Satış Ekibi Yönetimi” isimli Satış Eğitim Programında 16 ayrı video ile eğitimler vermiştir. Verdiği eğitimler 53.000 ‘ den fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Konuşmacı, Yazar, Danışman ve Eğitmen olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

12 Yorum

 • ümit bey iyi güzel söylüyorsunuzda..bence satıcı nekadar iyi olursa olsun,ilk sırada o satış yerine müşteriyi çekmek geliyor.reklam dediğinizi duyar gibiyim.
  ben zonguldak gibi bir maden şehrinde üst solunum yollarını iyileştirici
  Tuz mağarası kurdum.bir yıldır insanlara bunu anlatamadım.gelip görmeden anlaşılmıyor yeni olan şeyler.sizce napmalıyım?

  • İknanın Psikolojisinde bu söylediğinize çok güzel çözümler var. Bunun için ”Azlık psikolojisi”ni kullanabilir ya da ”Toplumsal Onay” kuralını işletebilirsiniz. İnsanlar bir şeye sahip olamama dürtüsünden dolayı bir şeye sahip olmak isterler ayrıca insanlar bir seçim yapmak durumunda kaldıklarında ve kararsızlarsa kendilerinden önceki çoğunluğun verdiği kararlara bakarak karar alırlar. Yani burada stratejik bir takım çalışmalar yapmak gerekir. Bu konuda size Robert Cialdini’nin ”İknanın Psikolojisi” kitabını tavsiye ederim.

 • ya o bu deilde ben telefoncuyum ama çoğu esnaflara bakıyorum dediklerinizin çoğunu uygulamadıkları halde genede çok iyi satış yapıyorlar benim bakımım ve diksiyonum onlardan iyi ama genede onlar kadar iyi satış yapamıyorum neden acaba ?

  • Bunun nedenini anlamak için neleri yaptığınız değilde, neleri yapmadığınızı bilmek gerekiyor Yusuf Bey. Onların yaptığı sizin yapmadığınız ne var acaba? Bunu bulmanız ve çözüme buradan ilerlemeniz gerekiyor.

   • anladım teşekkürler, bazen ikinci el faturasız telefonlarda alıyorum ve bu telefonları müşteriye karşı satmakta zorlanıyorum çünkü; güvenemiyorlar müşterinin bana güvenmesini nasıl sağlayabilirim ?

 • Ümit Bey merhaba,
  Ben bir sigorta sirketinde satıs ekibinde yeni basladim. Soyle bir sorunum var ki satıs kapamayi basarili bir sekilde gerceklestiremiyorum. Kendimi onlarin yerine koyuyorum ve duygularim beni engelliyor.bu konuda kendimi nasil gelistirebilirim?

 • iyi günler ümit bey ben yerel bi derginin reklam ve abonelik işleriyle ilgileniyorum ancak bazı kişiler beni dinlemeyi bile itemyorlar bunun neeni ne olabilir ne yapabilirim bunun için

 • Mrb ümit bey.ben satıs danısmanıyım.suan calısdıgım yerde mutlu degılım ilk gırdıgımde satısım cok guzeldı.işimi vok sevmeme ragmen urunu satmayı bırak gormek bıle ıstemıyorum.patronumda malesef burda sana ıhtıyacım var deyıp dıger subelere almıyor benı. Sızce motıvasyonumu nasıl gerı kazanabılırım

 • Bence kendini satma denilen şey çok doğru bir teori yapılacak olan satış ile ilgili kendine güvenin tam olması ve bu güvenle ne arzu edilirse yerine getirilebileceği hissiyatının empoze edilmesi satış anı ve sonucu içün pozitif bir etki oluşrturuyor. Mesela ben telefoncuyum bir kampanya yaptım sim kartını farklı bir operatöre taşıyan müşterime hediyeler veriyorum geçenlerde zor bir müşteri vazgeçmek istemediği operatöre sımsıkı bağlılık ve sadakat içindeyken ailesinde bulunan beş bireyin yani eşi ve çocuklarının operatör değiştirmesine ikna ettim vede başardım ikna esnasında paketler ve tarifeler uygun olmadığı için çok zorlandım gakat hediye edeceğim konseptte olan hediyeler yerine aynı değerde para teklifi ve bu parayı sadece iş yerimden alışveriş yaparak harcayabileceğini ifade ettim sadece kendisininoperatör değiştirmesini ümid ederken tüm ailesinin operatörü değişti daha çok para kazanmak için daha çok bireyin operatör değiştirmesi gerektiğine inandırarak başardım bunu teklif ettiğimpara ile alışveriş yaptığında benden alacakları hesiyelerin maliyeti ile aynı maliyete denk gelmesini sağladım sonuç birden fazla satış yaparak beklediğimiz performansı 5 e katladık ve aynımaliyeti tutturduğum için her hangi bir deper kaybı yaşamadm. Ve ben müşterilerimin hangisinin hangi dülden anlayacağını önceden konuşmaya başlar başlamaz analiz ediyorum bu sayede kümi insanların koltuğa yaslanıp kontrolün tamamen bende olmasına müsade etmesini sağlıyorum ve kimi insanlarında kontrolü elinden hiç bırakmadan hareket ettiğini hissetmesini sağlıyorum bu sayede satış direksiyonu onlarda veya bende bunu farkettirmeden satışları gerçwkleştiriyorum.

Yorum Yaz